Fytoterapie
léčebné použití bylin, bylinných směsí a medicinálních hub ve formě tablet, kapslí nebo odvarů, z nichž některé se ve stejné podobě užívají stovky let
Tradiční čínská medicína je systém známý tisíce let. Určitě jste slyšeli o teorii jin a jang, ze kterých je vše na světě složeno, o čchi (energii), meridiánech nebo teorii pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda). Pohled na vzájemnou propojenost, souvislost těla a duše, je i základem čínské medicíny, jejíž historie sahá až do 3000 př. n.l.
Na počátku bylo pozorování přírody, jednotlivých dějů a jejich souvislost s člověkem. Člověk je chápán jako součást vesmíru – jako buňka ve větším organismu, která je s ním spojena a podléhá stejným zákonům jako celý vesmír. Stejná jednota platí i uvnitř lidského těla, kde jsou jednotlivé části propojeny a vzájemně se ovlivňují.
První knihou shrnující poznatky je Vnitřní kniha Žlutého císaře (Chuang-ti Nej-ťing) už z 27. stol. př. n. l, a od té doby až do současnosti se čínská medicína nepřetržitě vyvíjí. Aktuálně ve formě mnoha studií, které svými výsledky podporují to, co praktikům tradiční čínské medicíny tisíciletí funguje v praxi. Výsledkem je jeden z nejpropracovanějších systémů pohledu na člověka.
Cílem tradiční čínské medicíny je to, aby k nemocem vůbec nedocházelo, je to tedy především preventivní medicína. Pokud se s nějakou už setkáme, je cílem uvést tělo a duši zpátky do harmonie a následně upevnit stav, kdy k nemocem nedochází. Vše je postaveno na kvalitní diagnostice – jeden příznak (bolesti hlavy) může mít mnoho příčin a naopak stejné onemocnění může mít u různých pacientů jiné příznaky.
Naše první setkání začneme povídáním o vás a vaší životní situaci. Během cca hodiny budeme zjišťovat vaší anamnézu, stravovací návyky, hovořit o vašem spánku, emocích a prožívání nebo pocitech po těle (bolesti, pocení). Zaměříme se i na vyšetření vašeho jazyka, pulsu, palpaci drah. Na základě tohoto rozhovoru (diferenciální diagnostiky) vám vysvětlím souvislosti vzniku onemocnění a doporučím vám individuální postup, který bude co nejlépe vyhovovat právě vám.
Jednotlivé metody se vždy kombinují – cyklus akupunkturních ošetření obvykle zahrnuje 10 návštěv (1x za 7-14 dnů), v případě závažnějších stavů nebo řešení více zdravotních problémů se může terapie prodloužit. Léčba bylinami je vždy řešena individuálně. Velmi důležité je také aktivní zapojení pacienta. Obecně platí, že léčba chronických onemocnění trvá déle než těch akutních.
Po terapii většinou nastává brzy úleva, doporučuje se klidový režim. Na léčbu obvykle nebývají negativní reakce, pokud ale nastanou, dopřejte si odpočinek, tělo se jen potřebuje vyrovnat s novým stavem. V případě výraznějšího zhoršení obtíží mě však neprodleně kontaktujte.
V úvodu si budeme povídat o příčinách a souvislostech, které zrovna ve vašem případě mohou vést k disbalanci – a tedy změně vašeho zdravotního stavu. Mým úkolem pak bude navrhnout vhodnou kombinaci metod tak, aby se váš systém znovu vrátil do rovnováhy. Povídat si budeme také o dietetice a režimových doporučeních – kdy je pro vás vhodné spát, co vám svědčí za potraviny, jaký pohyb a kolik je pro vás ideální.
Během jednotlivých návštěv se můžete setkat s různými způsoby a technikami léčby:
léčebné použití bylin, bylinných směsí a medicinálních hub ve formě tablet, kapslí nebo odvarů, z nichž některé se ve stejné podobě užívají stovky let
ovlivnění akupunkturních bodů zapáleným sušeným pelyňkem – tj. nahřívání a tonizace bodů
ušní akupunktura – skrze unikátní mikrosystém ucha lze ovlivnit nejrůznější části těla a příslušné obtíže
psychologie prostoru – tradiční učení, které se zabývá vztahem člověka a prostředím, cílem je vytvořit harmonický prostor, kde energie čchi volně proudí
ošetření bodů stlačováním nebo masírováním, použitím akupunkturních jehel, ladiček, nefritových destiček, švestkového kladívka
podtlakové působení skleněnou nebo plastovou baňkou na příslušné body či oblasti těla
ucelený systém léčebných čínských masáží, které pracují s akupunkturními body a meridiány
cvičení pro pěstování zdraví, síly, vitality a dlouhověkosti, jednoduché sestavy cviků prováděné se zapojením dechu, mysli a těla
Poradna Praha (út, st)
Perlová 3, Praha 1
Klinika Pivoňka (čt)
Dělnická 54, Praha 7